trendefarues

Tapu Parsel Sorgulama Artık Daha Kolay

Tapu parsel sorgulama, arsa veya arazi sahibi olan ya da olmayı düşünen vatandaşların özellikle merak ettiği konulardan biri. Çoğu vatandaş satın alacağı arsa veya arazinin durumu ve konumu hakkında bilgi sahibi olmak için uzun ve çeşitli araştırmalar yapıyor. Ancak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü vatandaşların işini kolaylaştırmak için yine oldukça kolay bir yöntem sunuyor

Tapu parsel sorgulaması hakkında bilgi sahibi olmayan ancak arazi ve arsa sahibi olan ya da satın almayı düşünen vatandaşlar konuyla ilgili aramalar yapıyor. Öte yandan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, tapu parsel sorgulaması için İnternet üzerinden verilen tapu parsel sorgulama hizmeti ile büyük kolaylık sağlıyor. İnternet ile sınırlı kalmayan tapu parsel sorgulama hizmeti akıllı telefonlar üzerinden de hızlıca takip edilip işlem yapılmasını sağlıyor. Vatandaşlar hızlı ve kolay bir şekilde arsa veya arazinin parsel konumu, alan ve pafta bilgilerine ulaşabiliyorlar. Bu uygulamadan önce vatandaşlar parsel sorgulama işlemleri için il veya ilçe tapu müdürlüklerine gitmek zorunda kalıyordu. Bu durum uzun zaman alıyor ve vatandaş için de yorucu oluyordu.

 

Artık Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, resmi web sayfasından diğer tapu işlemlerinde olduğu gibi tapu parsel sorgulama işleminin de online olarak yapılmasına izin veriyor.

 

Bu hizmet sayesinde sistemi kullanan kişiler, Türkiye’nin her yerinde yer alan arazi ve arsalar için sokak görünümünden harita görünümüne kadar daha birçok bilgiye bu sistem ile ulaşabiliyor. Vatandaşlar arsa satın almadan önce bu sistemi kullanarak parselin konumu ve çevresini izleyebilir, hatta komşu parselleri veya istedikleri iki nokta arasındaki mesafeyi bu sistem ile kolayca ölçebilirler.

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Tapu parsel sorgulama işlemi TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) sorgulama ve e-Devlet parsel sorgulama olarak iki türlü yapılabilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) resmi İnternet sitesine giriş yapan vatandaşların kullanım koşullarını kabul etmesi şartı ile sorgulama yapmasına izin veriliyor. İnternet sayfasından taşınmaz adres bilgisi, ada ve parsel numarasıyla harita takibi incelenebiliyor. e-Devlet sisteminden TAKBİS sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların ise önceden e-Devlet Kapısı kaydının olması gerekiyor. Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneğini seçerek “Tapu Bilgileri Sorgulama” sekmesinden tüm bilgileri görüntüleyebiliyor.

TURKISH CITIZENSHIP

Developed in conjunction with Joomla extensions.