trendefarues

Çökme yaşayan Google için Türkiye'den açıklama geldi

Türkiye genelinde Google servislerinde yaşanan çökme sonrası son dakika açıklamasında bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, "Google'ın global merkezinden bir sorun oldu. Bu da Google'ın ülkemizde bir merkez oluşturması gerekliliğini ortaya koydu" dedi.

Dünyaca ünlü arama motoru Google'ın servis sağlayıcılarının Türkiye ve dünyadaki bazı ülkelerde çökmesi sonucu ufak çaplı bir kriz meydana geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Google'ın global merkezinden bir sorun oldu. Bu da Google'ın ülkemizde bir merkez oluşturması gerekliliğini ortaya koydu" dedi. Türkiye genelinde Google servislerine erişim çöktü. Kullanıcılar arama servisleri başta olmak üzere Google'un Gmail ve Youtube gibi servislerine bir süre erişim sağlayamadı. Google hizmetlerine erişim bir süre sonra yavaş yavaş gelmeye başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu konuya dair yaptığı açıklamada, sorunun global olduğuna değindi.

BAKAN'DAN ÇOK ÖNEMLİ GOOGLE AÇIKLAMASI
Konuyla ilgili TRT Haber'e açıklamalarda bulunan Bakan Turhan, "Yurt dışı kaynaklı olduğunu belirlediğimiz problemi, Uluslararası Siber Olaylara Müdahale Kriz Merkezinde ülkemizdeki GSM operatörleriyle bağlantı kurarak izledik. Şu anda ulaşım rahatlamış durumda, normalleşmeye döndü. Google'ın global merkezinden bir sorun oldu. Bu da Google'ın ülkemizde bir merkez oluşturması gerekliliğini ortaya koydu. Şu anda durum normale döndü diyebiliriz" şeklinde konuştu.

BTK'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamada kesintinin Türkiye ya da BTK kaynaklı olmadığı ve çalışmalara devam edildiği belirtildi. Ayrıca kurumun, Google yetkilileriyle de iletişim halinde olduğu belirtildi.

TURKISH CITIZENSHIP

Developed in conjunction with Joomla extensions.